- Krmení činčil
Gabča s úplatkem - křížalou
Naše činči dostávají:
- granule - denně, bereme značku Berkel a Angora Chinchilla (belgické granule), někdy mícháme s Britem
- granule mléčné bodit ve směsi 1:10 s obyčejnými - kojící matky, mláďata (denně místo normálních)
- seno - denně hrstičku na zvíře, kupujeme luční anebo když se dala sehnat otava
- vodu - měníme a doplňujeme jak je potřeba, nepřevařujeme
- pamlsky - přiměřeně - svatojánský chlebík, křížaly, goji, sušené bylinky, sušené šípky, sušená nebo extrudovaná mrkev, hrachové a kukuřičné vločky, rozinky (jen velmi vyjímečně), granulky New Generation, vojtěškové kytičky s echinaceou, sušená červená řepa, vegetal beans, vojtěškové granule
- sépiová kost nebo minerální kámen - asi tak dvakrát do roka
Takový běžný nákup zásob pamlsků. :-) Je tam: extrudovaný svatojánský chlebík/mrkev/petržel/červená řepa - od Apetitu, několik bylinkových směsí, mix zeleninových vloček, sušená mrkev, svatojánský chléb, hrachové vločky, kukuřičné vločky, mrkvové pelety, sušené plátky mrkve, tolárky z pískavice, extrudovaní "červíci" s červenou řepou a mrkví, bezobilné dropsy. Hodně věcí je od firmy JR Farm.
Základem pro stravu činčilek je seno a granule. Ze zkušeností chovatelů jsou kvalitní belgické granule (kupujeme i my), Brit (kupujeme doplňkově i my), Ovator, Witte Molen, Mifuma, Versege Laga, Garvo, Berkel (kupujeme my), Zbýšov (méně vhodný), Apetit, Beaphar, New Generation, Supreme Science, Cunipic.
Na fotce výše vidíte naše sudy s krmivem. Je třeba granule správně skladovat - pokud je postavíte na zem rovnou v pytli, riskujete navlhnutí odspoda, zplesnivění a pak můžete pytel vyhodit. Proto máme kovové barely. Přebytky případně skladujeme v papírových pytlích na vyvýšených místech, ne na podlaze.
Nejlepší pro systém krmení pro mne je mít misku a polévkovou lžíci - dávku pro každou klec nachystám tam a pak jen přesypu do mističek uvnitř. Níže vidíte různé typy misek - ty závěsné rádi rozebírají, je nutné je ke kleci přichytit a vnitřek ideálně přilepit tavnou pistolí. Větší keramické jsou fajn, ale jednou se nám stalo, že pod ni samička omylem přiklopila mláďata a ta se mohla udusit...
Na této fotce můžete vidět naši směs pro matky s mláďaty - mléčné granule, ovesné vločky a sem tam něco z pamlsků.
Co je veliký problém - zverimexy mají obří nabídku směsí, ze kterých zkušeným chovatelům stoupá tlak a vypadávají oči z důlků, zpravidla tvoří asi tak osm devítin regálu a někde vzadu se krčí obyčejné granulky (nejvíc jsem viděla asi Apetit). Není divu, že po nich taky majitelé sáhnou a i my tuto chybu kdysi dělali a to dost dlouho.
SMĚSI PRO ČINČILY V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ VHODNÉ NEJSOU! Obsahují příliš mnoho věcí, které činči nesmějí a je to zátěž pro jejich trávení a játra.
Typická směs pro činčily, jedna z nejznámějších - vidíte tam banány, slunečnici, buráky, dýňová semena... zdroj obrázku internet.
Seno kupujeme balené, luční a otavu, ale otava nebo doma sušené lístečkové jim chutná nesrovnatelně víc. Aktuálně bereme značku Sedupa a velmi se nám osvědčila. Ideálně ručně sušené seno, je sice dražší, ale bývá opravdu pěkné. Je nutné seno také dobře skladovat, aby mohlo dýchat a nezapařilo se.
U nás dříve takhle v otevřených pytlích, které nestojí na zemi, ale na paletě. Ale i tak se seno jednou zapařilo, zplesnivělo a muselo se vyhodit. Tudíž pokud chcete mít seno takto, zkontrolujte, že je opravdu 100% suché a nepaří se.
Nyní máme seno takto v prostěradle, kde dýchá. Opět ne na zemi, na paletě.Co se týká vody, máme napáječky s kovovou trubičkou a ideálně takové, co jde vršek nasadit na pet lahev (až vám miláčci prokoušou díru do napáječky, nemusíte ji potom vyhodit.
Výborné jsou skleněné s kovovou trubičkou.
Rozkousané plastové jdou opravit tavnou pistolí.
Vodu běžně nepřevařuji. Níže vidíte naši zásobu náhradních napáječek a dílů. Vždycky je dobré mít nějakou/nějaké raději v záloze.
S pamlsky to chce střídmost, dnes je sortiment vysoký, já myslím, že naši mají nejradši sušené bylinky (seznam vhodných najdete na stránkách CHS Von Dráček) a pak křížalky. Rozhodně nedávejte oříšky. Tuhle chybu jsme taky dělali, obsahují ale strašně tuku a činčily je nesmí z podobných důvodů, jako směsky.
Minerální kameny a sépiovky jsou občas dobré kvůli vápníku. Existují taky vápníkové tablety kalcifit od Vitacraftu, ale ty jsme nezkoušeli. U nás vede sépiová kost...
Při potřebě podpořit chuť k jídlu je vhodné dát do napáječky B komplex - tabletu necháme chvíli rozpouštět ve vodě, než je mírně nažloutlá, nebo kápneme 1-2 kapky. Kapičky jsou lepší, minimálně co se týká přípravy...
Pokud je činčila vysílená, např. při přehřátí, uhnání jinou činčilou, poranění atd. je vhodné podat ve vodě rozpuštěný glukopur a trochu vit.B stříkačkou do tlamičky.
Dále je dobré mít doma pro případ dokrmování Rodicare (instantní výživa).
sušené bylinky jsou ideální pamlsek
různé druhy okvětních lístků a stébel si činčilky mohou přebírat a i se zabaví
pamlskování při focení - Norbík má vojtěškový kroužek, sušený šípek, mrkvové a kukuřičné vločky
Větvičky z jabloně jsou super na zabavení i zuby.
Pamlsky výběr v naší činčilárně. :-)
- Ubikace
Základní informací pro budoucí majitele činčil je, že činčila nesmí žít v teráriu, musí mít vždy klec. Teď tedy k tomu, jak takovou správnou klec najít.
Ve zverimexech obvykle seženete pouze klece malé.Navíc předražené a s plastovou vanou, kterou činčily mohou prokousat (a často to i udělají).
Takovýto typ seženete ve zverimexu - u nás je to marodka nebo klec na krátkodobé oddělení samce. Z plastu je hodně a prokousaná díra už tam je.
Přesto tedy klece s plastovým dnem máme - z levneklece.cz, rozměr 100x80x55cm, rozteč je malá, takže se nemusí potahovat pletivem. Na ochranu plastové vany se dá na stejných stránkách koupit zábrana proti okusu.
Později jsme pořídili velkou skříňoklec, v níž jsou celkem dvě až tři ubikace a tu nyní obývá jeden pár, protože u spodního kotce už natolik zničili dvířka, že neustále utíkali. Což je taky nevýhoda skříňové klece - pokud ji dost nezabezpečíte zevnitř, dá se obstojně sežrat...
Naše činčilárna s různými typy klecí.
Voliéra má zepředu pletivo, spodek je z potravinářského plasttu. Celou klec si bývalá majitelka nechala po částech vyrobit, po částech vyrobila sama.
Další klec jsme objednávali ze zoohit.cz , je na kolečkách a až na rozteč mříží asi 2,5cm, skrz které nám prchaly miminka, takže jsem musela obalit pletivem, co to šlo, spokojenost.
Další klec je velká, prostorná, spodek dřevěno-plastový, ze tří stran mříže, vepředu pexisklo. Ta je vhodná i pro rodinku činčil. Spodek jsme si vyráběli sami, vršek je ze staré klece, kterou měla moje máma kdysi pro papoušky a pak pro osmáky. Jediná nevýhoda byla, že dlouho neobsahovala žádné poličky, jen kmen. Ale poličku rohovou, která šla nainstalovat i do této atypické klece, jsem dokoupila na Žravé Mršce.
Od Martiny Tejnilové jsem odkoupila tři klece z velkochovu činčil, které jsou výborné jako dočasné samotky, jedna je samostatně a dvě i s tunelem, takže se dají propojit.
Mládě Limetka v kožkařské kleci - jsou super jako oddělovací, karanténní nebo marodky, nikdy ne na trvalé žití.
Čtyři klece s kovovým dnem (dvě menší s rozměrem 75x44x60cm a dvě větší s rozměrem 75x44x90cm) jsme objednali z klece.eu a jsme s nimi docela spokojeni, až na to, že dodané poličky jsou jen rošt, takže se musí upravit, a rozteč mříží je veliká (asi 2,5cm), takže opět nezbývá, než potahovat pletivem...
Bohužel také kovové dno dost rezaví, i když je odolné proti okusu... Občas se pak propadne, nicméně dá se objednat naštěstí náhradní. Dřevěné poličky do klecí se dají doobjednat např. na akvamex.cz.
V nouzi pak máme ještě různé klece pro morčata, potkany, které se dají využít také na oddělení nemocných a podobně. Klece pro křečky už moc využitelné nejsou, leda pokud máte činčilu se zlomenou nohou a tedy nutností výrazně omezeného pohybu.
Na fotkách výše je celá činčilárna v r.2021, lze vidět polystyrenem odizolované dveře ven (kvůli teplotě) a spoustu typů klecí.
Co rozhodně potřebujete je set na opravy klecí - zásobu pletiva (zde vzorek), kleště, šroubováky, nůžky a hlavně vazací drát. Nahoře napravo je pak ještě sáček s věcmi na čištění napáječek.
A také set na čištění klecí - základ lopatka a stěrka. Sanytol na desinfekci je fajn, není tak agresivní jako savo.
- Podestýlky
Každý chovatel podestýlá něčím jiným. Někdo dává savé podložky, které se používají na přebalování dětí (výborné pod marody), někdo hobliny, kukuřičnou drť (používali jsme, ale vycházela dost draho), pelety na topení (ty jsou fajn, ale poměrně tvrdé, takže mohou způsobovat otlaky a jsou těžké, na podestlání jich je potřeba hodně)...
Já osobně mám nejradši hobliny, které bereme z probiobed.com, kde mají vyhovující velké balení a pěkné, hrubé hobliny.
Nicméně všechny výše uvedené varianty jsou možné a pro činčilu vyhovující.
- Písek
Koupání v písku je pro činčilky pochopitelně taky důležité, protože si tím udržují svůj kožíšek a zbavují ho mastnoty. Co se týká značek písku, jednoznačně nejlepší je písek Sepiolette.
Ostatní písky povětšinou obsahují ostrá zrna, která ničí kožíšek. My k Sepiolette někdy kupujeme ještě jemný prach Blue Dust, což je ale spíše doplněk, něco jako pudr pro srst našich činčil.
Oba druhy písku objednávám na Žravé Mršce.
Původně jsme měli písek v míse, pak jsme pořídili skleněnou kouli, která se ale rozbila. Nyní máme tři plastové koupelny ze Žravé mršky a spokojenost. Písek dáváme do klece jen na chvíli, jinak do něj většina chodí čůrat.
Pro případ plísně ještě máme doma fungistop - žlutý prášek obsahující síru, má antifungicidní účinky, do písku se ale nedává preventivně, pouze v případě potíží s plísní.
Gabča a písečná koupel. :-)