Jak je to s cenou
Dlouho jsem se bránila tomu, napsat článek o cenách za různé barevné mutace činčil, nebo za činčily obecně.
Je to velice složitá problematika, ve které se bez zkušeností stejně nedá orientovat, ale poslední dobou jsem při udávání našich mláďat dospěla do stádia, kdy se to nějak vysvětlit pokusím.
Většina zájemců o miminka se teprve chystají pořídit první, nebo druhé zvířátko a nemají představu o tom, kolik je přiměřená cena.
Obvykle ani neznají barevné mutace, natož jejich četnost a protože ceník opravdu neexistuje, jsou
z toho poněkud zmatení. Což naprosto chápu, každý jsme nějak začínali a ostatně i teď, po dvaceti letech chovu, se klidně při zájmu o konkrétní zvíře poradím s kamarádkami chovatelkami, jestli jim cena připadá ok (například na výstavě).
Ráda každému zájemci o mládě vysvětlím, jak se ceny pohybují a myslím si, že v naší CHS patří k těm nižším, ať už proto, že nechováme úplně drahé a vzácné mutace, nebo proto, že si zatím pořád pamatuju dobu, kdy jsem jako chudá studentka neměla kapitál, podmínky však ano. Ráda podpořím začínající CHS, když se mi líbí klece, zázemí, krmení a všechno ostatní. To platí i o mazlíčkářích, když vidím, že zájemce se mnou komunikuje celou dobu, aktivně se zajímá, od začátku cenu akceptuje. Máme-li zájemce, kteří již od nás činčilku měli/mají, nebo si rovnou pořizují dvě a víc mláďat, vždy dávám slevu.
Ale je potřeba, ať už se chystáte pořídit jakékoliv zvíře a u kohokoliv, pár věcí respektovat.
První z nich je, že cenu za zvíře si určuje chovatel. Není slušné pokoušet se smlouvat, nebo dokonce napadat, že jinde se dá koupit levněji. Potom vám už ten konkrétní chovatel nikdy nic neprodá.
Každý chovatel posuzuje mládě podle více kritérií, než je například barevná mutace. Roli hrají rodiče a jejich původ, případně výstavní ohodnocení. Také to, jak se mládě jeví od narození, zda je silné a zdatné, nebo trochu slabší, jestli je zbarvení běžné, nebo vyjímečné (nemám teď na mysli mutaci, ale například u white činčily se rodí spousta white silver mosaic, ale velice málo Wilson white nebo mosaic s pěkným flekem).
To je důvod, proč můžete na bazoši najít třeba zrovna tu bílou činčilu za pětistovku a pro laika
v podstatě stejnou v CHS řekněme za dva a půl tisíce.
Někteří zájemci pak reagují tak, že chovatelé mají odchovy předražené. Setkala jsem se i s argumentem, že když chtějí činčilu jen na mazlíčka, tak je původ a kvalita rodičů vůbec nezajímá.
To je naprosto špatně.
Chápu sice, že mazlíčkáři obvykle nevystavují a nemají chovatelské ambice, přesto je v jejich zájmu dbát na to, odkud si zvíře kupují a jaké rodiče má.
Bazoš je plný standardků skoro zadarmo, ale co je to za činčily? Z jakých podmínek a odkud jsou jejich rodiče? Nevalná kvalita kožíšku, protáhlý čumák a drobný vzrůst může být to nejmenší,
co takové zvířátko bude trápit.
Pak jsou na druhé straně standardci s krásnou hustou srstí, kvalitními rodiči, prarodiči, z linií ze zahraničí (Dánsko a Polsko je proslulé kvalitou). Za ty dá člověk i pár tisíc a stojí za to.
Obecně tedy cena za činčilu bývá chovatelem určena podle kvality předků a rodičů mláděte, potenciálu jeho samotného, podle vzhledu mláděte (tvar těla, hlavičky, ocásek, ouška, barva, u bílých mutací fleky, kožíšek) a vzácnosti barevné mutace. Plus také hraje roli to, jak si chovatel svých zvířat cení a za jakou cenu je tedy ochoten je prodat do nového domova, aby si byl jist, že o ně bude dobře postaráno.
Takže nelze říct "bílá činčila má takovou cenu, šedá takovou a černá takovou".
Dá se říct, že k levnějším patří někteří standardci, některé béžové a bílé mutace, světlí eboni. Naopak mezi nejdražší extra tmaví eboni (i ve violet variantě), čokolády, extrem mosaic činčily, safír mutace, diamondi. Pochopitelně perly, lowe white, california white, to už jsou ty nejvzácnější, stejně jako případně angorky a curly.
Cenu mohou navyšovat recesivní geny, ale stejně tak v jiných případech to, že je zvíře nemá a ani v generacích zpátky nebyly. Také tmavost/světlost a to ne jenom u ebony mutací, ale i u standardů a velvetů.
I činčila vzácnější barvy, ale malá a nevhodná do chovu může být podstatně levnější, než jiná. Nebo velká vzrůstem, ale s horší kvalitou kožíšku. Zkrátka to není jednoduché, naopak velmi relativní.
Ovšem, když si vyberete konkrétní mládě v některé CHS, chovatel vám rád o něm poví první poslední a tím také vysvětlí cenu, jakou ta jedna činčila má.