Drobečková navigace

Úvod > Naše činčily > Samice

Smile For Me
smajla.jpg

Datum narození: 15.6.2014
Registrační číslo: BLD17009
Chovatel: vlastní odchov
Barevná mutace:
white velvet
Rodiče: Sunny Storm (white velvet, vlastní odchov) + Sisi 2 (standard, vlastní odchov)
Říkáme jí: Smajla, Smajlina, Smajlí
Něco o ní: Krásná dcera od vyjímečného páru, u které jsem věděla hned, že si ji necháme, aby jednou v chovu nahradila svou mámu Sunny. A ona čím je starší, tím víc je jí podobná. Je to klidná, způsobná samička, vždycky se vzorně někam na poličku uklidí, když uklízím klec, ale na druhou stranu umí taky pořádně prskat, když se jí něco nelíbí. Jako mladší se ráda prokousávala z klecí, to už naštěstí teď nedělá. Je vzorná maminka a bezproblémová na seznamování, snesla v kleci i druhou samici, která měla taky mláďata. Hrozně ráda loudí a je trošku vybíravá, ale co by jí člověk neodpustil pro ten její pohled. Tak trošku protekční samička. ;-) A ta nejkrásnější z celé činčilárny, aspoň pro mne je...

 

Gabriela
gabča.jpg

Datum narození: 29.1.2017
Registrační číslo: AL007/17
Chovatel: CHS Animal Paradise Lužec, Lenka Měsíčková, ČR
Barevná mutace: light ebony AVC/SC

Rodiče: Sorrel (blue slate SC, P.Friberg, Německo) + Seth (tan violet SC, Holečkovi, ČR)
Říkáme jí: Gabča, Dráča, Gábi, Křivozubka
Něco o ní: Dračici Gábinku jsme pořídili úplně původně pro Olivera (dark violet ebony) jenomže ten záhy uhynul a tak jsem pak zas kvůli ní kupovala Lokína. Gabča zatím byla ve školce a tam se ani moc neprojevovala, takové normální živé mimino. Jak vyrostla, stala se z ní poměrně dominantní samička a hned napoprvé ze samečka při seznamování dost lítaly chlupy. Ale když už se je povedlo seznámit, všechno pak bylo v pohodě a už na něj byla hodná. Teď když ještě o něco víc dospěla už to s ní je jednodušší. Ale umí se pěkně ohradit, když ji samec otravuje a ona nechce. K lidem je podle nálady, když bylo potřeba ji ošetřovat, spolupracovala, když nemá náladu na chytání, je protivná. Přezdívku "Křivozubka" získala, když jí najednou rostly křivě hlodáky po drobnějším úraze. Ale už je všechno dávno v pořádku, no přezdívka zůstala.

 

Amazing Grace
grace.jpg

Datum narození: 1.7.2017
Registrační číslo: BL17005
Chovatel: vlastní odchov
Barevná mutace: pink white

Rodiče: Eleesha (hetero beige, M.Sobota, ČR) + Snow White Teddy (white silver mosaic, vlastní odchov)
Říkáme jí: Gracie, Grace, Grácie
Něco o ní: Čistou pink white samičku jsem si chtěla nechat v chovu, když jsem se rozhodla vydat i směrem k chovu béžových mutací. Původně to měla být Emča, starší sestra Grace z předchozího vrhu, o tu jsme ale na čtyřech měsících přišli. To už pod Eleeshou byla tahle malá a tak automaticky zůstala ona.
A nelitujeme, je taky klidná a mírná po mamince, v pubertě byla trochu plašan, ale z toho už vyrostla. Je krásná vždy, když čeká mláďata, to jí sluší naprosto nejvíc, což má taky po mámě. Jako miminko byla flekatá, ale zesvětlala na úplně bílou a má krásné modré oči. Hodná a ve všech směrech bezproblémová samička, dobrá matka, která se zároveň nebojí od mimin pohnout pryč. Trošku výrazněji nám přelínává, což prý po ní zdědila i jedna dcerka.

 

Sylvie-Martina
sylva.jpg

Datum narození: 9.6.2017
Registrační číslo: BLD18001
Chovatel: CHS Wandsbekchins, Ines Sigl, Německo
Barevná mutace: afro violet

Rodiče: Faith Wandsbekchins (afro violet, I.Sigl, Německo) + Wall-E Wandsbekchins (afro violet, I.Sigl, Německo)
Říkáme jí: Sylvie, Sylvi
Něco o ní: K téhle pěkné, veliké a čisté violetce jsme přišli celkem náhodou. Anička z CHS Atacama mi volala, že v Německu jedna chovatelka rozprodává chov a ona s Lenkou si budou brát činčily, tak jestli taky nějakou nechci, když už se bude řešit doprava a tak. K dispozici už jich bylo jenom pár, já nic nesháněla, ale nevyužít takovou možnost by byl hřích. No a tak mi přijela domů mladá Sylvie. V jejích předcích není nic, než genoví standardi a violeti. Byla a je od začátku strašně hodná k jiným činčilám, o seznamování ani nevíme, bez problémů byla s druhou samičkou, s nikým se zatím nehádala, neprskala. S lidmi je to horší, moc neznala kontakt a je i povahou poměrně opatrná. Nikdy nekousla, ani když se jí dezinfikoval poraněný prstík na pacce, ale snaží se za každou cenu prchnout. Musí se na ni velmi pomalu, aby se nechala pohladit. Je dobrou maminou a má zatím i ve zvyku nechat se nakrýt ještě než porodí.
Dostala jméno podle krásné písničky a to druhé po jedné Martině, kterou znám, tvrdé, statečné a silné, s přáním, aby třeba byla taky taková, pokud bude třeba. :-)

 

Helga
Helga (4).JPG

Datum narození: 9.2.2018
Registrační číslo: BLD18002
Chovatel: Vendula Raušová, ČR
Barevná mutace: afro violet

Rodiče: standard AVC (ČR) + afro violet (ČR)
Říkáme jí: Helga, Heluš, Heli
Něco o ní: Tuhle zvláštně tmavou violetku jsme objevily náhodně na bazoší. Paní, která ji odchovala ani nevěděla, jaké mutace malá je a nabízela ji za nízkou cenu. Moje mamka si ji vyhlédla a rozhodla se, že to s ní zkusíme. 
Helinka je ve všech ohledech vyjímečná - svou barvou, takhle tmavá afro violet opravdu nebývá, povahou - tváří se jako veliké neviňátko, ale ve skutečnosti si spolubydlící pěkně rovná a míň dominantního samečka málem uhnala a to při prvním seznámení vůbec, tím že se dlouho tvářila, že poroste hodně pomaličku a pak najednou byla velká, taky svou oddaností mláďatům, která jsou k ní přicucnutá doslova pořád a tak nalité cecíky jako ona mívá jsem taky dříve neviděla. A ještě ráda sedí s hlavou natočenou na stranu, takže vypadá jako sova. Prostě naše Helga.
K lidem je kontaktní, nebojácná a zvědavá. Nikdy jsme nelitovali, že jsme ji z toho bazoše vzali. ;-)

 

Inexis
ina.jpg

Datum narození: 7.9.2017
Registrační číslo: AA17039
Chovatel: CHS Atacama, Anna Gumuláková, ČR
Barevná mutace: extra dark ebony

Rodiče: Inka (dark ebony, A.Gumuláková, ČR) + Xiu z Větřní (dark ebony AVC, M.Fazekašová, ČR)
Říkáme jí: Íňa, Inuše, Inka
Něco o ní: Splnění mého snu o uhlově černé činčile se splnilo teprve, když jsem po ní přestala tak moc toužit, s touhle kráskou. Zamluvila jsem si ji ještě předtím, než absolvovala svoje výstavy, na které ji ještě Anička chtěla zkusit vzít - a ona je obě vyhrála, jedna z toho byla v ČR a druhá v Německu. Je to tedy šampionka.
Íňa je skvělá, naprosto bezproblémová na seznamování, moc se nikdy nijak neprojevovala, až když se stala poprvé matkou, začala si je bránit a ukázala, že umí i prskat a protestovat. ;-) Je to supermáma, co rodí jednak nádherně zbarvené prcky (EDE holčičku se standardkem, extreme mosaic už dvě miminka...) a navíc početné vrhy, porodila dvoje čtyřčata ze čtyř březostí. Hezky se o ně stará a ukojí je celkem i sama. K lidem je opatrná a nijak je nevyhledává, na ošetřování trošku záludná, předstírá, že je v klidu a pak najednou vyskočí. Občas totéž dělá, když člověk otevře dvířka. Ale já už ji znám. ;-)

 

Saša
Saša (3).JPG

Datum narození: 23.3.2018
Registrační číslo: BLD18003
Chovatel: Veronika Adamová, ČR
Barevná mutace: white silver mosaic

Rodiče: hetero beige (ČR) + white silver mosaic AVC (ČR)
Říkáme jí: Saši, Saša, Sašena
Něco o ní: Tahle puntíková princezna je naše druhé bazošátko. Koukám tak jednou na inzeráty - a v tom vidím ji. No, hned jsem volala. Krásné, statné, silné mládě a s tak krásným flekem...
A tak se Sašenka z Machnína přestěhovala k nám. Je to milá, nenápadná samička, ve školce v pohodě vycházela s holkama, pak se bez mrknutí oka seznámila s podobně hodným samečkem... K lidem je taky mírná, nechá si bez problémů všechno líbit... Zvídavá průzkumnice, ale co je dospělá, je z ní dost klidná samička. Miminka si opatruje, moc od nich nechodí a nechá si je skákat po hlavě. Když porodila poprvé, byla úplně vykulená, pořád se prohlížela, až jsme si říkali, jestli nemá ještě jedno v sobě, ale ne, to jen nechápala, co se to stalo a kde se vzaly ty miniaturní násosky. Byla s námi i na výstavě, získala druhou třídu a její dcera Warrita potom dokonce pohár.
Jméno Saša dostala po jedné mojí oblíbené seriálové postavě.

 

Lightning
světla.jpg

Datum narození: 4.5.2015
Registrační číslo: BLD18004
Chovatel: Kamila Plačková, ČR
Barevná mutace: tan violet

Rodiče: Ulla (white ebony AVC, M.Tejnilová, ČR) + Jasper (tan violet, R.Hausnerová, ČR)
Říkáme jí: Světluška, Světla
Něco o ní: Světunka se u nás objevila taky tak nějak plánovaně neplánovaně. Asi bych si měla přestat prohlížet, co mají holky chovatelky na prodej pořád. Našla jsem ji u Marti Tejnilové a už na fotce na mě tak hezky fialově svítila... Narodila se u Kamči Plačkové, ta má pro mne velice zajímavý chov a tak jsem se chopila příležitosti činčilu od ní získat. Navíc je vzdáleně příbuzná na naši Nýnu, což je rozhodně plus.
Světluška je ze čtyřčat a sama jedny měla, u nás sice ne, ale rodí nádherná mláďata, od ní v každém vrhu je aspoň jedno, které bych si nejradši nechala (no, z prvních tří vrhů mám doma dvě holky). Má trochu delší srst a hustota není 100%, ale stejně je krásná a hlavně má moc milou, mírnou povahu. Taková hodná kočička, na lidi i na jiné činčily, mimina po ní skáčou jako na trampolíně, okusujou ji, všechno si nechá líbit.

 

Romantika
romča.jpg

Datum narození: 27.2.2019
Registrační číslo: BL19011
Chovatel: vlastní odchov
Barevná mutace:
white ebony AVC
Rodiče: Lightning (tan violet, K.Plačková, ČR) + Peppa (white ebony AVC, A.Gumuláková, ČR)
Říkáme jí: Romina, Romi
Něco o ní: Rominka je první u nás narozená dcera Světlušky, ten vrh byl naprosto perfektní a ona taková malá, krásně vybarvená tryskomyš. Novorozená skoro černá, ale zesvětlala a zůstal flek na zadečku, chybí málo a byla by taky extreme mosaika, jako brácha. Byla hodně rychlá a splašená, jako mimino a puberťačka, ale už z toho vyrostla a je z ní nakonec docela klidná a veliká samička. Na výstavě se docela líbila, získala druhou třídu. Je podobné povahy, jako její máma, mírnější, hodná, bezproblémová na manipulaci, se samečkem v klidu. Velmi šikovně loudí pamlsky a vždycky už čeká u mističky na zadních, až dosypu. :-) Jako mladší když se nudila, měla tendenci okusovat si kožíšek, ale pak s tím naštěstí přestala a už znova nezačala. Ale snažím se jí častěji obměňovat klec, aby se zabavila...

 

Popelka z Černého města
Popelka (3).JPG

Datum narození: 27.10.2018
Registrační číslo: AO31/18
Chovatel: CHS Činčilky z Černého města, Michaela Kučmová, ČR
Barevná mutace: standard BDC

Rodiče: Elza (hetero beige, V.Švarcová, ČR) + Othello (white blue diamond, M.Kučmová, ČR)
Říkáme jí: Poppy, Popča
Něco o ní: Popelušku, které neřekneme jinak, než Poppy (občas taky Popelnice, ale zas tak nevybíravá není :-P), jsem si sehnala pro Lokiho. Je to čistá standinka bez ebony kdekoliv v předcích a je BDC. Takže by s ním mohla mít diamondy, violetky, safírky a standardky, plus všechno i ve velvet variantě a s krásně bílým bříškem, nemá ho co kazit. Bohužel ho ale zatím odmítá... Je to veliká, okatá samička, už na půl roce měla 600g, hezky světlá, povahou není moc výrazná, spíš opatrnější. S prvním samečkem jí chvíli trvalo, než se tulili, ale nikdy na něj neprskala, jenom si nechávala mezeru. Podruhé nám ale ukázala, že umí nečekaně i dost oškubat... Miminka rodí bez upozornění, že se něco chystá, ale krásně se o ně stará. Baví ji hrát si s klacíčkama a hryzat šňůrky a všechny tkaniny, na které dostane. 

 

Ipiraňa
Ipiraňa (1).JPG

Datum narození: 4.8.2019
Registrační číslo: AA19036
Chovatel: CHS Atacama, A.Gumuláková, ČR
Barevná mutace: violet ebony SC

Rodiče: Ilmera (violet ebony SC, A.Gumuláková, ČR) + Knut (tan diamond velvet, L.Měsíčková, ČR)
Říkáme jí: Piri, Piraňa, Pirča
Něco o ní: Dárek pro mojí mamku k narozeninám a Vánocům - krásně tmavá vio ebonečka, stejná, jako byl její oblíbenec Oliver, který nás opustil příliš brzy... Piraňka je hodná, méně průbojná, ale zvídavá holčička a je opravdu krásně tmavá, možná i solid. Nechá si líbit kde co, taky už má okousané vousky, k misce se nehrne hned, ale spíš počká, až se uvolní místo. Rostla a dozrávala trochu pomaleji, ale jistě. Se samečkem je v pohodě a krásně se k němu tulí, ovšem u misky se už naučila prosadit a klidně ho odežene, když chce vybírat pamlsky jako první.

 

Forget Not Daenerys
Forget Not Daenerys (3).JPG

Datum narození: 12.11.2019
Registrační číslo: BL19041
Chovatel: vlastní odchov
Barevná mutace:
white silver mosaic AVC
Rodiče: Ginna R.V. (afro violet EC, R.Kaiserová, ČR) + Snow White Teddy (white silver mosaic, vlastní odchov)
Říkáme jí: Dany, Daenerys
Něco o ní: Dany je naprosto neuvěřitelná vtěrka. :-D Není možno otevřít dvířka klece tak, aby v nich okamžitě nebyla a  nestrkala se na průzkum. Dá se u toho drbat, hladit, jen odehnat se teda fakt nedá, je zpět v nanosekundě. Roste z ní pořádná koule po mamince a vlastní sestře Rony, jedné z mých lásek, která umřela... Je moc pěkná a statná. Velmi drzá, společenská, nebojí se absolutně ničeho (ale snaží se přes mříže uchopit leccos, třeba psí ucho...), neúnavně loudí pamlsky, už jako miminko když se učila lézt po kmeni na poličku nedala pokoj, dokud se jí nepovedlo, co zamýšlela... Rozhodně bude jedna z těch činčil, co mají opravdu velkou osobnost. Ale zároveň není nijak protivná nebo zlá na ostatní. U misky je vždycky první, aby stihla přebrat granule a získat ty nejchutnější pro sebe... A myslím, že nenápadné díry do dna klece tam, kde nedoléhá zábrana, budou asi taky její dílo. Je boží a prodat jsme ji prostě nemohli. :-) Jméno dostala po Daenerys Targaryen samozřejmě, protože moje oblíbená postava a je fuk, co všechno zapálila a jak to skončilo. Still in my heart...

 

Chaia
Chaia (2).JPG

Datum narození: 6.12.2019
Registrační číslo: BL19048
Chovatel: vlastní odchov
Barevná mutace:
tan AVC
Rodiče: Lightning (tan violet, chov.K.Plačková, ČR) + Peppa (white ebony AVC, chov.chs Atacama, ČR)
Říkáme jí: Chaia, Chaiuna
Něco o ní: Další z krásných Světluščiných mláďat. Pořádná a silná tan samička se mi taky líbila už od narození a odhad byl, že bude i hodně tmavá, nakonec má celkem světlé boky a bříško. A taky světlou podsadu. Ustálila se na odstínu cca medium tan. Je to zvědavá, k lidem komunikativní, zdravě sebevědomá samička. Vypadá, že bude stejně jako její sestra bezproblémová a nekonfliktní, ale asi trochu živější i jako dospělá. I si více rovná samečka. Velikostí se sestře i matce určitě vyrovná.

 

Lady Brienne
brienne.jpg

Datum narození: 30.6.2019
Registrační číslo: BLD20001
Chovatel: CHS Chinsepps`s Fellkugeln, Sebastian Lubjuhn, Německo
Barevná mutace: pure standard

Rodiče: Stacy (pure standard, M.Donne, Belgie) + Asterix (pure standard, M.Donne, Belgie)
Říkáme jí: Brienne, Bri
Něco o ní: Na mezinárodním šampionátu jsem si tak říkala, že čistá standardka by se neztratila. Bri byla jediná samička na prodej na celé výstavě, což jsem zjistila záhy a valila měnit koruny na eura. Krásná, tmavá (i když jen středně prý) samička získala ve svojí kategorii první místo. Má perfektní, hustý kožich a je to do chovu poklad.
Povahou je to mírná, vyjukaná samička, nikdy se nehrne hned na krmení nebo ke člověku, je opatrná, čeká uklizená na poličce a až je klid, tak sleze. Lidí se vysloveně nebojí, ale taky je nevyhledává. Taková zdrženlivá holčička. Seznamování s prvním samečkem proběhlo bez konfliktů a první odchov byl brzy, je to krásná a pečlivá máma.
Jméno dostala po další mojí oblíbený postavě z GoT, protože tak jak je naše Brienne krásná, tak je i ta, podle níž má jméno, jenom ne tak okatě... <3

 

Alice
alice.jpg

Datum narození: 24.7.2018
Registrační číslo: 18.1645
Chovatel: CHS Ejlskov Chinchilla, Mai Ejlskov, Dánsko
Barevná mutace: black velvet

Rodiče: pure standard + black velvet
Říkáme jí: Alis, Alice
Něco o ní: Alice je náš obřík, největší zvíře v chovu (800g nebřezí cca). Je to dánská dívka :-) ale my ji máme od Michala Maršíka a jsme moc rádi, že nám ji nabídl. Je to pořádný kus plyšáka. Sice na mne někdy pěkně prská a i čůrá, když jí narušuju prostor (protože její klec, její sameček a vůbec), ale není zlá, jen má svůj názor. Ale klidně se nechá i pochovat, chodí se dívat do dvířek, pro pamlsky... Když se pohodlně rozvalí, je jí plná polička... Je moc krásná, velmi kvalitní kožíšek, super linie bříška, parádně tmavá velvetka, jak má být. A zvědavá, kontrola misek probíhá okamžitě a ráda by se vydala i na průzkum činčilárny, kdyby zůstala otevřená dvířka chvilku.

 

Latte
Latte (5).JPG

Datum narození: 18.5.2018
Registrační číslo: VD18006
Chovatel: CHS Von Dráček, Žaneta Vondráčková, ČR
Barevná mutace: brown velvet/slate
Rodiče: Killi (standard, chov.Ing.F.Pytlík, ČR) + Leon (blond velvet/slate, chov.LiMa Chinchillas, Holandsko)
Říkáme jí: Latte, Loty
Něco o ní: Tato pěkná, velká samička mé oblíbené barevné mutace se k nám právě přistěhovala a zatím působí jako pohodářka a bezproblémová samička, ale když ji partner rozčiluje, umí po něm parádně čůrat. Ve své rodné CHS měla tendence rodit obrovská miminka, doufáme, že ji to opustí, bylo to až nebezpečné. Je to krasavice, i když trošku světlejší, slate nakonec není.

 

Ullita
ulita.JPG

Datum narození: 4.10.2020
Registrační číslo:
BL20025
Chovatel: vlastní odchov
Barevná mutace: chocolatte AVC
Rodiče: Lightning (tan violet, chov.K.Plačková, ČR) + Lizard Gariel (dark tan AVC, vlastní odchov)
Říkáme jí: Ulli
Něco o ní:
Další z nádherných potomků naší Světlunky a úžasně milého samečka Lizíka, první takto tmavé tan miminko u nás narozené - čokoládu jsme vždycky chtěli, jako bonus je violet gen. Je to ještě mládě, zatím ve školce, jako malinká i se ségrou dost dlouho trávily čas jen dole v kleci, byla trochu uprskaná, ale už to přešlo, teď je dá se říct flegmatik, jako táta. Je to krásná, milá samička a hezky roste.Helaena
Helaena (3).JPG

Datum narození: 22.4.2021
Registrační číslo: BL21018
Chovatel: vlastní odchov
Barevná mutace: white violet ev.SC
Rodiče: Forget Not Daenerys (white silver mosaic AVC, náš odchov) + Loki (afro violet velvet SC, L.Měsíčková, ČR)
Říkáme jí: Helenka
Něco o ní:
 Krásná, jemná princeznička a první dcera naší Danynky. Je velká, statná a šikovná, sice jsme si ji původně nechat nechtěli, ale získala si mě už tím, jak je nádherně barevná. Zatím u maminky s tátou pěkně roste, je to miminečko.Francisca
francisca

Datum narození: 16.8.2018
Registrační číslo: AA18033
Chovatel: CHS Atacama, Anna Gumuláková, ČR
Barevná mutace: blue diamond
Rodiče: Fíbí (standard AVC/SC, M.Uzlíková, ČR) + Bryan (white blue diamond, S.Weisgerber, Německo)
Říkáme jí: Franci, Fany
Něco o ní: Zatím teprve přijela, ještě se neznáme. Má ale nádhernou, světlou barvu a typově je opravdu podobná sestře Frisce, o kterou jsme přišli. Právě proto jsem Fanynku koupila, protože je ze stejného vrhu, nejbližší možná příbuzná. Prý má stejně jako ona ve zvyku se miminkům vydat, měla také zatím dva vrhy, k samečkům hodná, mírná, k lidem je u nás zatím opatrnější, ale to není divu, je tu opravdu krátce.

 

Intrika
Intrika (6).JPG

Datum narození: 10.5.2021
Registrační číslo: BL21023
Chovatel: vlastní odchov
Barevná mutace: standard
Rodiče: Alice (black velvet, M.Ejlskov, Dánsko) + Benjamin (pure standard, J.Zetek, ČR)
Říkáme jí: Intrička, Inti
Něco o ní: Malé miminko, pohrobek po Beníkovi a silná, statná pěkná standard holčička. Je nebojácná, zvědavá, šikovná, doufáme, že bude hodná po tatínkovi. Jako jeho poslední dceru vůbec si ji necháváme doma. Zatím je ještě moc mlaďounká na to, aby člověk mohl říct, co z ní vyroste, ale jeví se moc nadějně už teď.

 

Annika
Annika10.jpg

Datum narození: 15.7.2021
Registrační číslo: AL21089
Chovatel: CHS Animal Paradise Lužec, L.Měsíčková, ČR
Barevná mutace: dark ebony AVC/SC
Rodiče: Wall-E (white violet EC/SC, L.Měsíčková, ČR) + Bonetty (dark ebony velvet AVC/SC, V.Kosterová, ČR)
Říkáme jí: Anni, Aninka
Něco o ní:
Zatím je to trochu plachá, opatrná mladá samička, ale už si pomalu zvyká. Je čiperná, velmi rychlá a zvědavá. Trošku uřvaná. Asi z ní bude osobnost. :-) Máme ji doma teprve týden, rozkoukává se.