Drobečková navigace

Úvod > O činčilách > Barevné mutace

Barevné mutace

 

ZÁKLADNÍ MUTACE

 

  • STANDARD GREY

    standík.jpg


    standík2.jpg

    standíktmavý.jpg
    tmavý standard Dánsko/Polsko od kožkaře

Standardní šedá je základní barvou, jakou mají divoké činčily. Je základem pro chov všech barevných mutací, které z ní také vznikly. Může mít různou tmavost - typicky velmi tmaví standardi jsou z kožešinových linií z Dánska či Polska a krom tmavé barvy mají i velmi dobrou kvalitu srsti. Tato mutace má čistě bílé bříško, žádoucí je ostrá linie přechodu. Standard může být zesvětlený recesivními geny u jejich nositelů.

 

 

ZÁKLADNÍ BÍLÉ MUTACE

 

  • WILSON WHITE

    wilson.jpg

    naše Agnes, ale tady už má trochu nádech na čumáčku, který jako mladší neměla (a Wilson by neměl mít)

Wilson white je čistě bílá činčila s černýma očima, tmavou kůží a tmavýma ušima. Nesmí mít na sobě šedé fleky ani nádech a i ocas má být čistě bílý. V současné době je to jedna z nejhůř sehnatelných mutací, rodí se velmi málo a téměř je nelze koupit.

 

  • WHITE SILVER

    silver.jpg


    silver2.jpg

White silver je bílá činčila, která má po celém těle stříbrný nádech.

 

  • WHITE SILVER MOSAIC

    silver mosaic.jpg


    silver mosaic2.jpg

White silver mosaic je bílá činčila se šedými fleky, které jsou různě rozpité, světlejší a tmavší, ale nejsou pevně ohraničené.

 

White mosaic je bílá činčila s ohraničenými fleky standardní barvy. Pokud se narodí mládě s pěkným flekem, má poměrně velkou cenu, protože se jich nerodí příliš mnoho...

- geneticky je Wilson white, silver, silver mosaic i mosaic to samé

 

  • PINK WHITE

    pinkwhite.jpg

    pink-fleky.jpg


Čistě bílá, nebo bílá s béžovými flíčky, činčila s růžovýma ušima a červenýma očima (homo pink white je má světlé až růžové, hetero pink white rubínové). Někdy může mít oči modré. Nesmí se křížit s bílými mutacemi. Vzniká křížením béžové a bílé.

 

 

  • WHITE EBONY

    white ebony3.jpg


    white ebony2.jpg

    white ebony extreme.jpg
    white ebony extreme mosaic - náš odchov Geralt

White ebony vzniká křížením ebony a bílé. Fleky mohou být ostře ohraničené i rozpité a tmavost různá, od šedé po černou. Vždy když je jeden z rodičů ebony, označujeme bílé mládě jako white ebony i když nemá na bříšku žádný flek. Pokud naopak má ostře ohraničený flek, označujeme je ještě navíc "extreme mosaic" - takže celým názvem "white ebony extreme mosaic".

 

  • WHITE TAN

    tanwhite.jpg

    tanwhite dandelion.jpg
    white tan s krásným flekem - samička Dandelion, foto CHS Von Dráček

White tan je bílá činčila s béžovými/hnědými fleky, růžovýma ušima a červenýma očima. Stejně jako u white ebony je jakákoliv takto flekatá činčila white tan, má-li jednoho z rodičů ebony, nemusí mít na bříšku žádný barevný flek. White tan může být taky na pohled úplně stejný, jako pink white - i čistě bílý.

 - žádná bílá mutace se nikdy nesmí křížit s jinou bílou!

 

ZÁKLADNÍ BÉŽOVÉ MUTACE

 

  • HETERO BEIGE

    heterobeige.jpg

Heterozygotní béžová má růžové uši, tmavě červené (rubínové) oči a béžovou srst. Odstíny mohou být různé, ale nikdy není tak světlá jako homozygotní béžová. Obvykle se rodí světlejší, než jsou potom jako dospělí. Má bílé, ostře ohraničené bříško. Taková činčila nese jednu béžovou alelu - se standardem se rodí béžové a standard činčily.

 

  • HOMO BEIGE

    homobeige.jpg

Homozygotní béžová má růžové uši, světle červené oči a světle béžovou srst. Ta zůstává světlá po celý život. Bříško je bílé, ostře ohraničené. Nese dvě alely pro béžovou, se standardem se rodí jenom heterozygotní béžová mláďata. Jinak se také označuje jako blond.

 

 

MUTACE VELVET 

  • BLACK VELVET

    blackvelvet.jpg


    blackvelvet2.jpg

Black velvet je jedna z prvních vyšlechtěných barevných mutací. Taková činčila je šedá, s černou maskou na hlavě a zádech. Oči černé a uši tmavě šedé. Žádoucí je černá barva co nejníže i na bocích a hodně tmavý velvet může vypadat stejně, jako recesivní mutace black pearl. Bříško musí být bílé s ostrým přechodem. Nesmí se křížit s jinou velvet mutací.

 

White velvet je bílá činčila se znaky velveta - proužky na packách, tmavší maska, kroužky kolem uší, chlupatější zadní nohy - nemusí být všechny přítomné, jak je vidět z porovnání fotek různých white velvetů... Nesmí se křížit s jakoukoliv bílou ani velvet mutací.

 

Brown velvet činčilka má růžové uši, červené oči a hnědou masku na hlavě a zádech. Vznikne řížením beige mutace s velvetem. Bříško musí být bílé a ostře ohraničené. Nesmí se křížit s velvet mutacemi.
Brown velvet odvozený od homo beige se značí taky blond velvet a je světlější, pastelový, narozdíl od klasického brown velvetka s tmavě hnědou maskou.

 - žádná velvet mutace se nikdy nesmí křížit s jiným velvetem!

 

ZÁKLADNÍ MUTACE EBONY

  • BLACK EBONY

    lightebony.jpg
    light ebony

    mediumebony.jpg
    světlejší medium ebony

    mediumebony2.jpg
    tmavší medium ebony

    darkebony.jpg
    dark ebony

    ede.jpg
    extra dark ebony

    ede2.jpg
    pokud je extra dark ebony navíc po dvou ebonech, značí se taky homo

Black ebony je barevná mutace, jejímž hlavním znakem je stejná barva bříška, jako zbytku těla činčily. Od šedé po uhlově černou. Oči i uši jsou vždy tmavé. 
Light ebony nemusí mít bříško celistvě šedé, ale nemá ostrou linii přechodu a není čistě bílé. Pokud ano a jeden z rodičů je ebony, označujeme takovou činčilu standard grey EC (ebony carrier).
Medium ebony je tmavě šedočerná činčila, břicho a hřbet bývá černý, boky šedé.
Dark ebony je černá, ale boky jsou trochu prosvětlené.
Extra dark ebony (EDE) je celá uhlově černá, barva je jednolitá.

 

Je to ebony mutace v béžové - bříško stejně barevné, jako zbytek těla a tmavost od světlé po čokoládově hnědou. Homo tan (rodí se ze dvou činčil tan, nebo tan + jiná béžová mutace) je vždy světlejší, než hetero tan.
Light tan je v podstatě hetero beige, jen nemá čistě bílé bříško, medium tan hnědá, ale dost prosvětlená na bocích, dark tan skoro úplně jednolitě hnědá, mírné prosvětlení a extra dark tan, neboli chocolatte, je jednolitě čokoládově hnědá činčila.

 

 

ZÁKLADNÍ RECESIVNÍ MUTACE

 - recesivní mutace se projeví pouze, pokud mají oba rodiče gen pro tuto barvu (samozřejmě ne u všech mláďat), například - afro violet zbarvení znamená, že má činčila gen pro violet od obou rodičů. Pokud se dál kříží se standard činčilou, rodí se jenom standardi s genem violet, který se ale neprojeví, protože je jenom jednou. Standard AVC se ale potom může kříži zase s violetem, nebo jiným standardem AVC a tady už je šance, že se geny potkají a narodí se violet mládě.

  • AFRO VIOLET

    afroviolet.jpg

    afrovioletsvětlá.jpg
    klasicky světlejší afro violet

    afroviolettmavá.jpg
    tmavý afro violet

Afro violet má šedé uši, ale trochu do fialova, černé oči a fialovou srst. Obvykle spíše světleji fialovou. Ostře ohraničené bílé bříško. Nežádoucí je hnědý nádech, který může vznikat křížením dvou violetů na sebe. Je to asi nejrozšířenější recesivní mutace u nás a také dlouho rozhodně nejkvalitnější.
Nositel genu afro violet se značí AVC.

 

 

  • DEUTSCH VIOLET

    deutschvio parsifal.jpg

    foto CHS Von Dráček - jedna z mála CHS, která chová tuto barevnou mutaci

Deutsch violet je výrazně vzácnější mutace s tmavýma ušima i očima a opravdu tmavě fialovou srstí. Stejně jako u afro violet musí mít deustch violet činčilka dvě alely pro tuto barvu, aby takové zbarvení měla. Také má bílé, ostře ohraničené bříško. V ČR se moc nechová, mají je pouze asi dvě nebo tři chovatelky.
Nositel genu pro deutsch violet se značí DVC.

 

 

  • SAPHIRE

    saphiremimi.jpg

    saphire.jpg

Saphire činčila má růžové uši, černé oči a šedomodrou srst, žádoucí je samozřejmě výrazný modrý nádech. Bříško je bílé, ostře ohraničené. I tato mutace je závislá na přítomnosti dvou alel pro modrou barvu. Saphire zbarvení se pojí s větší náchylností ke stresu. Není dobré dva safíry dávat na sebe, protože se tím tato náchylnost posiluje (zdravotní komplikace až úhyny) a navíc se horší barva, kvalita srsti i velikost.
Nositel genu saphire se značí SC.

 

 

Blue diamond je barva vzniklá křížením afro violetů se safíry a aby se narodila taková činčila, musí mít oba rodiče geny jak pro afro violet, tak pro saphire mutaci. Má růžové uši, černé oči, výrazně modrou barvu, která až svítí, bílé, ostře ohraničené bříško.
Existuje také mutace triple diamond, která vzniká ze saphire a deutsch violet činčil. Je vzácnější a trochu tmavší, než blue diamond.
Nositel genu blue diamond se značí BDC (pokud je jeden z rodičů diamond) anebo AVC/SC (tam jde o rodiče violet a safír mutací, kdy mládě zdědí geny od obou).

 

DALŠÍ MUTACE ODVOZENÉ OD VIOLET

 

  • VIOLET EBONY


    lightvioebony.jpg
    light violet ebony


    darkvioebony.jpg
    dark violet ebony

    extradarkvioebony žanda.jpg

    extra dark violet ebony (solid) - foto CHS Von Dráček

Jednolitě fialová činčila, liší se odstín - light, medium, dark, extra dark. Nesmí mít narezlý odstín, který hrozí, pokud se kříží violet na violet.

 

  • VIOLET VELVET

    viovelvet.jpg

    viovelvet2.jpg

Taková činčila je fialová a má tmavě fialovou masku a hřbet, bříško bílé. Nesmí se křížit s jiným velvetem.


  • WHITE VIOLET, WHITE VIOLET EBONY

    whitevioebony.jpg
    světloučký white violet ebony

    whitevioebony2.jpg
    white violet ebony

    whitevioebony extreme.jpg
    white violet ebony extreme mosaic


Bílá s fialovými fleky, enbo dialovým nádechem, může být od čistě bílé, po extreme mosaic s ohraničenými fialovými fleky. Pokud je jeden z rodičů ebony, je i miminko white violet ebony. Pokud jde o kombinaci bílé a violet bez ebony, tak je to white violet. Nesmí se křížit s jinou bílou mutací.

 

  • BEIGE VIOLET, TAN VIOLET

    beigeviolet atalante.jpg
    beige violet samička Atalante - foto CHS Von Dráček

    tanviolet.jpg
    tan violet medium, možná i dark

    tanviolet2.jpg
    tan violet light

Beige violet a tan violet jsou béžové činčily s viditelným fialovým nádechem, který barvu zjemňuje. Uši mají růžové a oči červené, bříško u beige violet musí být bílé a ostře ohraničené, u tan violet je v barvě zbytku těla. Tan violet může být v odstínech light, medium, dark, extra dark (čoko).

 

 

DALŠÍ MUTACE ODVOZENÉ OD SAPHIRE

 

  • SAPHIRE EBONY

    saphire ebony větřní.jpg
    foto CHS Činčilky z Větřní


    Celá modrošedá činčila, opět ve všech odstínech od light po extra dark, jsou vzácní a moc se nechovají, takže je nelze zrovna snadno sehnat, zejména ve tmavších odstínech.

 

Je to modrá činčila s tmavě modrou maskou a hřbetem, bříško bílé, ostře ohraničené. Jedna z nejkrásnějších a taky nejdražších velvet mutací. Spíše vzácnější. Nesmí se křížit s jinou velvet činčilou.

 

  • WHITE SAPHIRE, WHITE SAPHIRE EBONY

    whitesaphire tyja.jpg
    white saphire samička Tyja - foto CHS Von Dráček

  whitesaphireebonyvelvet.jpg
 white saphire ebony velvet - foto CHS Činčilky z Větřní

Bílá činčila se safírovým nádechem, nebo fleky. Od úplně bílé až po extreme mosaic s ostře ohraničenými modrými fleky, taková činčila je velice drahá. Nesmí se křížit s jinou bílou.

 

Beige saphire a tan saphire je béžová činčila s modrým nádechem. Někdy se poměrně špatně určuje. Ušu má růžové, oči červené, bříško bílé a ostře ohraničené u beige saphire. Tan saphire opět v barvě zbytku těla a může mít různé odstíny.

 

DALŠÍ MUTACE ODVOZENÉ OD BLUE DIAMOND

 

  • BLUE DIAMOND EBONY

Jednolitá světle modrá barva po celém těle. Poměrně raritní mutace, alespoň u nás určitě. Nepodařilo se mi najít ani fotku.

 

Taková činčilka je jasně modrá, má tmavší masku a hřbet, bříško bílé. Krásná a drahá mutace, sehnat ji není úplně jednoduché. Nesmí se křížit s jiným velvetem.

 

Bílá činčila se skvrnami blue diamond barvy. od bílé jen s nádechem do světle modré, po extreme mosaic (tu jsem ještě ale ani neviděla). Cena je velmi vysoká a je jich málo. Nesmí se křížit s jinou bílou.

 

  • BEIGE DIAMOND, TAN DIAMOND

    beigebluediamond asi petra.jpg
    beige blue diamond - foto jsem si před X lety uložila z fóra, ale myslím, že je to činčilka i foto od Petry Friberg (Chinchilla Oberpfalz - nemá aktuálně webovky)

    tandiamondvelvet lenka.jpg
    tan diamond velvet - foto CHS Animal Paradise Lužec

    Beige diamond je také vzácná mutace. Měl by svítit jasně modrou barvou, stejně jako blue diamond, ale tad je to v béžové barvě. Oba rodiče musí mít geny pro afro violet a saphire zbarvení. Uši má růžové, oči červené, ostře ohraničené bílé bříško, u tan diamonda bříško stejné, jako zbytek těla.

 

OSTATNÍ MUTACE

 

  • CHARCOAL (vypadá jako medium ebony, ale srst není lesklá a je nahnědlá - a není to narezlý ebony)
    - tato mutace je už prakticky vymizelá a v ČR se ani nikdy nevyskytovala, proto nedoplním ani foto.


Poměrně vzácná dominantní barevná mutace, šedomodrá barva, maska na hlavě, je to vlastně zesvětlený black velvet - maska je okolo očí a čumáčku prosvětlená.
Blue slate činčil je málo, ale vyskytují se i v ČR.
Slate neboli ono prosvětlení okolo očí a čumáku může být i u velvetů v jiných barvách, tam se pak používá označení např. brown velvet slate.

 

 

Lowe white se v ČR odchovává, ale je jich poměrně málo, křížit se dají jen se standardy nebo black velvety, aby to dávalo barevně trochu smysl.
Nositel genu se značí LRWC.

 

Black pearl je nejmladší z barevných mutací, vyšlechtěna z velmi tmavých standardů. Vznikla v Polsku v roce 2008. Činčily jsou uhlově černé, jako extra dark ebony, ale mají bílé, ostře ohraničené bříško. V ČR již několik chovatelů perly vlastní i odchovává. Jedná se o recesivní mutaci.
Nositel genu black pearl se značí BPC.


Jedná se o perlu v béžové variantě, tato mladá a vzácná barevná mutace pochází z black pearl a hetero beige, vypadá jako čokoláda, ale s bílým bříškem. Jedná se o recesivní mutaci.
V ČR zatím vůbec není.

 -  činčily mutací black a brown pearl se nesmí křížit s velvety a ebony mutacemi, jinak ztrácí jejich chov smysl vzhledem ke znakům, které jsou pro ně typické. Totéž platí i pro bílé mutace - perly se chovají jenom s jinými perlami, beige nebo standardy.

 

  • CALIFORNIA RECESSIVE WHITE

    california zdroj internet.jpg
    foto zdroj internet, původní zdroj už se nedá dohledat...

Jedná se o abnormalitu barvy - může se vyskytovat ve všech barvách a jedná se o recesivní mutaci, kdy činčile vybělá okolí čumáčku, očí a uší. Děje se tak až v dospělosti, u mláďat nelze určit, zda jsou této mutace, nebo jen nositelé genu pro ni. Do ČR byla tato mutace dovezena teprve nedávno.
Nositel genu california se označuje CLRWC.

 

 

- každá mutace, která není přímo velvet, může být ještě TOV (touch of velvet) - např. TOV white ebony je bílý ebonek a zároveň ještě velvet, nebo TOV tan je hnědá činčilka tan s ještě tmavší maskou, protože je i velvet...

- dvě bílé činčily, nebo dvě činčily velvet či TOV (je to to samé) se nesmí křížit, je tu letální faktor!! Letální faktor znamená, že u takového páru se 1/4 mláďat nenarodí vůbec, nebo ihned uhyne a je to nebezpečné zejména pro matku, kterou může potrat, porod mrtvého mláděte a podobně ohrožovat na životě.

 

 

Variace srsti u činčilek

 

  • STANDARDNÍ DÉLKA SRSTI

    drak.jpg

Kožíšek "obyčejných" činčilek musí být hustý a chlup kratší, aby byl na první pohled kompaktní, při fouknutí se ihned srst vrací do původního stavu. Kožíšek má ideální zralost na posouzení kolem osmého měsíce věku.

Dlouhá srst se dědí recesivně. Vyšlechtěna byla v USA, do ČR první angorky dovezla Lída Ščišlak. V Německu se jim intenzivně věnuje Petra Friberg. U nás se už vyskytuje poměrně dost, není to už taková vzácnost jako před několika lety ještě byla. Přesto je cena vysoká a záleží ještě na barevné mutaci.
Nositel genu angora se značí RPAC a činčila s angora srstí zkratkou RPA.

 

V ČR je to spíše rarita. Aby byla tato textura srsti vidět, musí mít činčila srst dost řídkou, jinak je vlnění patrné jen mírně. Jinak se označuje taky rexfell.

 

Zatím narozený jeden jedinec v rámci ČR, jedná se o kombinaci curly a angory, činčila má dlouhou a ještě kudrnatou srst. Úplná rarita, nelze koupit.