Drobečková navigace

Úvod > Pro zájemce o naše odchovy > Jak je to s cenou

Jak je to s cenou

 

Dlouho jsem se bránila tomu, napsat článek o cenách za různé barevné mutace činčil, nebo za činčily obecně.
Je to velice složitá problematika, ve které se bez zkušeností stejně nedá orientovat, ale poslední dobou jsem při udávání našich mláďat dospěla do stádia, kdy se to nějak vysvětlit pokusím.
 
Většina zájemců o miminka se teprve chystají pořídit první, nebo druhé zvířátko a nemají představu o tom, kolik je přiměřená cena.
Obvykle ani neznají barevné mutace, natož jejich četnost a protože ceník opravdu neexistuje, jsou
z toho poněkud zmatení. Což naprosto chápu, každý jsme nějak začínali a ostatně i teď, po dvaceti letech chovu, se klidně při zájmu o konkrétní zvíře poradím s kamarádkami chovatelkami, jestli jim cena připadá ok (například na výstavě).

Ráda každému zájemci o mládě vysvětlím, jak se ceny pohybují a myslím si, že v naší CHS patří k těm nižším, ať už proto, že nechováme úplně drahé a vzácné mutace, nebo proto, že si zatím pořád pamatuju dobu, kdy jsem jako chudá studentka neměla kapitál, podmínky však ano. Ráda podpořím začínající CHS, když se mi líbí klece, zázemí, krmení a všechno ostatní. To platí i o mazlíčkářích, když vidím, že zájemce se mnou komunikuje celou dobu, aktivně se zajímá, od začátku cenu akceptuje. Máme-li zájemce, kteří již od nás činčilku měli/mají, nebo si rovnou pořizují dvě a víc mláďat, vždy dávám slevu.
 
Ale je potřeba, ať už se chystáte pořídit jakékoliv zvíře a u kohokoliv, pár věcí respektovat.

První z nich je, že cenu za zvíře si určuje chovatel. Není slušné pokoušet se smlouvat, nebo dokonce napadat, že jinde se dá koupit levněji. Potom vám už ten konkrétní chovatel nikdy nic neprodá.

Každý chovatel posuzuje mládě podle více kritérií, než je například barevná mutace. Roli hrají rodiče a jejich původ, případně výstavní ohodnocení. Také to, jak se mládě jeví od narození, zda je silné a zdatné, nebo trochu slabší, jestli je zbarvení běžné, nebo vyjímečné (nemám teď na mysli mutaci, ale například u white činčily se rodí spousta white silver mosaic, ale velice málo Wilson white nebo mosaic s pěkným flekem).
To je důvod, proč můžete na bazoši najít třeba zrovna tu bílou činčilu za pětistovku a pro laika
v podstatě stejnou v CHS řekněme za dva a půl tisíce.
Někteří zájemci pak reagují tak, že chovatelé mají odchovy předražené. Setkala jsem se i s argumentem, že když chtějí činčilu jen na mazlíčka, tak je původ a kvalita rodičů vůbec nezajímá.
To je naprosto špatně.
 
Chápu sice, že mazlíčkáři obvykle nevystavují a nemají chovatelské ambice, přesto je v jejich zájmu dbát na to, odkud si zvíře kupují a jaké rodiče má.
Bazoš je plný standardků skoro zadarmo, ale co je to za činčily? Z jakých podmínek a odkud jsou jejich rodiče? Nevalná kvalita kožíšku, protáhlý čumák a drobný vzrůst může být to nejmenší,
co takové zvířátko bude trápit.
Pak jsou na druhé straně standardci s krásnou hustou srstí, kvalitními rodiči, prarodiči, z linií ze zahraničí (Dánsko a Polsko je proslulé kvalitou). Za ty dá člověk i pár tisíc a stojí za to.
 
Obecně tedy cena za činčilu bývá chovatelem určena podle kvality předků a rodičů mláděte, potenciálu jeho samotného, podle vzhledu mláděte (tvar těla, hlavičky, ocásek, ouška, barva, u bílých mutací fleky, kožíšek) a vzácnosti barevné mutace. Plus také hraje roli to, jak si chovatel svých zvířat cení a za jakou cenu je tedy ochoten je prodat do nového domova, aby si byl jist, že o ně bude dobře postaráno.
 
Takže nelze říct "bílá činčila má takovou cenu, šedá takovou a černá takovou".
 
Pro zajímavost - takto se pohybovaly nákupní ceny činčilek, které máme/měli jsme doma:

  • Sylvie-Martina, afro violet z Německa, 2850kč (včetně dopravy, samička je velmi kvalitní a čistá)

  • Smile For Me, TOV white, se u nás narodila, kupní cena by byla tak 2000kč (čistá, neebony, žádná recese...)

  • Lizard Gariel, dark tan AVC, se u nás narodil, u něj by cena mohla být tak 1500kč (menší vzrůst)

  • Gabriela, light ebony AVC/SC, 1000kč (cenu trošku snižuje, že je ebonka, ale hodně světlá, což není do ebony ani neebony úplně super)

  • Kaaja, homo beige, 1000kč (beige mutace u nás nejsou tak drahé, červená očka nemá každý rád)

  • Jonáš, white silver mosaic AVC, se u nás narodil, cena za něj by mohla být tak 1200kč (nemá fleky, výstavně druhá třída, ale neebony a kvalitní matka)

  • Jonatán, white silver mosaic AVC, se u nás narodil, cena by byla cca 1000kč (proti bratrovi je kvalitně malinko níž, ale ne o moc)

  • Larry, dark ebony, se u nás narodil, kupní cena by byla asi 1500kč (dobrý v srsti a na výstavě druhé místo, není to ale úplně tmavý ebonek)

  • Loki, afro violet velvet SC, 3500kč (sleva proto, že už jsme ze stejné CHS měli doma samičku, jinak by byla o 1000 - 1500kč vyšší)

  • Inexis, extra dark ebony ev.AVC, 4000kč (kdybych ji neměla rezervovanou už od mimča a neznaly jsme se s její chovatelkou, tak by stála minimálně 200 euro, protože byla výstavně úspěšná)

  • Snow White Teddy, white silver mosaic, se u nás narodil, tehdy by stál tak 700kč, dnes cca 1000kč (je skoro čistě bílý, zároveň rodiče nebyli nikdy hodnoceni a otec nic moc kožíšek)

  • Peppa, white ebony AVC, 1300kč (miminko, nestihl se vystavit, jinak by to bylo určitě víc, protože už jako malý měl dobré předpoklady a matka je šampionka)

  • Lightning, tan violet, 1000kč (ze známosti, plus byla už dospělá a nemá úplně top srst)

  • Amazing Grace, pink white, se u nás narodila, kupní cena by byla tak 1500kč (je pěkná tvarově i velikostí, čistá bez ebony a recesí a modrooká, kožíšek by mohl být ještě lepší ale)

  • Saša, white silver mosaic ev.AVC, 1500kč (sice není z CHS, ale líbila se mi a má puntíček, takže jakou cenu chtěli, takovou jsem dala, na výstavě pak získala druhou třídu a její dcera později pohár)

  • Benjamin, standard, 1700kč (od kožkaře, tmavý, vysoká kvalita, ale ne ta nejvyšší a moc nevyrostl)

  • Frisca, saphire AVC, 1800kč (je to méně než by mohlo být, řekla bych cca o tisícovku, ale z dané CHS mám už hodně činčil, proto nižší ceny...)

  • Romantika, white ebony AVC, se u nás narodila, cena by byla min.2000kč (je veliká, krásná a perspektivní do chovu ebony a je pěkně vybarvená)

  • Popelka, standard AVC/SC, 1900kč (pochází z velmi kvalitních linií a z dražšího chovu, který ale stojí za investici)

  • Absolut Nico, standard, 1000kč (z kožkařské farmy, nevystavován, dala bych dnes klidně třikrát tolik za samce jako je on a zvlášť z toho chovu, který bohužel už neexistuje)

  • Helga, afro violet, 600kč (vzali jsme ji, že uvidíme - paní nevěděla ani co je to za mutaci - kdyby se narodila u nás, objektivně by mohla být tak za 1500kč, je velice zajímavá barevně)

    Ipiraňa, violet ebony SC, 2000kč (mohlo by to být o tisíc až dva tisíce víc, je krásná a možná bude i solid, takže kdyby se prodávala až dospělá...)

  • Alice, pure black velvet, 2000kč (čistá velvetka bez ebony, recesí, obrovská a z velice kvalitního chovu, nevystavená, mohla by být i dražší)

  • Dragon, white ebony, se u nás narodil (prodejní cena za mládě po odstavu byla 1500kč kvůli poranění ocásku, mohla být i 2000kč, je krásný)

  • Brienne, pure standard, 3000kč (velice kvalitní samička, získala první místo v kategorii, jediná samice na prodej na mezinárodní výstavě)

  • Forget Not Daenerys, white silver mosaic AVC se u nás narodila, kupní cena by byla tak 1200kč (krásná, výborně roste, ale je tam v předcích ten ebony gen a nemá fleky)

  • Chaia, tan AVC, se u nás narodila, prodejní cena by byla cca 1500kč (velmi pěkná, krásně roste, tmavost není jasná a předpoklady do chovu vio ebony mutací jsou velké)

  • Yadeit, TOV white ebony, se u nás narodil, cena by byla cca 2000kč (i přes to, že špatně roste a bude drobný, má výjimečně super zbarvení)

  • Harold, hetero beige AVC, cca 1000kč, cena bych řekla docela odpovídá (mohla by být vyšší tak o 500kč, je krásný a má předky z Ruska, ale opět je z chovky, odkud máme hodně činčilek, takže máme i lepší ceny)

  • Latte, brown velvet, vyměněna za jinou samičku - tady šlo vysloveně o přátelskou výměnu samic, sama Latte má cenu min.1500kč, předky z Holandska a chovu pana Pytlíka

  • Sissin, standard AVC/SC, prodejní cena 1600kč, je to kvalitní samec s krásnou hlavou a stavbou těla, čisté linie, do chovu BD mutací

  • Ullita, chocolatte AVC, se u nás narodila, dala bych za ni minimálně 3000kč, je nádherná, tmavá a i povahu má milou, plus ještě violet gen

  • Irakles, standard, 600kč, cena by mohla být i dvojnásobná, vzhledem k pěknému původu i nadějnému vzhledu, je to tedy mládě, plus spřátelená CHS

  • Ser Jaime, pure standard, 500kč, cena je na jeho kvalitu nízká, reálný by byl i trojnásobek a stále by to bylo ještě pěkné, samec je opravdu krásný, veliký, po cenném otci

  • Francisca, blue diamond - tady šlo o přátelskou výpomoc kvůli nehodě jiných činčil ze stejné CHS, prodejní cena by začínala tak na 5000kč, u takové dospělé, do chovu vhodné a výstavně dobře hodnocené samice je reálný i dvojnásobek

  • Helaena, white violet ev.SC, se u nás narodila, ale byla by nejméně za 2500kč, spíš víc, je krásná, vzácnější mutace, zajímavý rodokmen pro mne a myslím si, že i saphire gen po otci mít bude

  • Intrika, standard, se u nás narodila, cena by mohla být cca 2000kč, má kvalitní rodiče, obrovskou matku, otce se super kožíškem, který byl ale menší

  • Omar, white ebony extreme mosaic ev.AVC, se u nás narodil, prodejní cena by mohla být kolem 4000kč - je to krásný sameček, dobře roste, ověřené spojení, matka šampionka a on sám má parádní flek

  • QR Code, pink white, se u nás narodil, prodejní cena cca 1000kč, základní neebony mutace, čistá, červená očka

  • Nilfgaard, saphire AVC, 2500kč, mládě od kvalitních krásných rodičů, horší start, protože přišel o matku a musel být odchováván bez ní - mohl by být i cca o tisícovku dražší

  • Annika, dark ebony AVC/SC, 2000kč, zde by cena mohla být vyšší, protože tmavých ebonků do chovu blue diamond mutací moc není, ale s chovatelkou se známe a bereme si dvě miminka naráz

  • Gentleman, dark ebony velvet AVC ev.SC, zde šlo o výpomoc spřátelené CHS, cena dospělého, velkého a v chovu prověřeného samce zajímavé barevné mutace by byla tak okolo 3000kč

  • Arsenik, hetero beige BDC, narodil se u nás, prodejní cena tak 1000kč, je sice super do chovu diamond mutací, ale o tyhle barvy do béžové není až takový zájem

  • Kerstin, beige violet, narodila se u nás a kdybych kupovala, tipuji od 1500kč nahoru, protože těchto činčilek zas tolik není, zároveň je to opět béžová mutace

Jak vidíte, i cena za "obyčejného" standarda může jít do tisíců a celkově je to rozpětí cen veliké.

Dá se říct, že k levnějším patří  někteří standardci, některé béžové a bílé mutace, světlí eboni. Naopak mezi nejdražší extra tmaví eboni (i ve violet variantě), čokolády, extrem mosaic činčily, safír mutace, diamondi. Pochopitelně perly, lowe white, california white, to už jsou ty nejvzácnější, stejně jako případně angorky a curly.

Cenu mohou navyšovat recesivní geny, ale stejně tak v jiných případech to, že je zvíře nemá a ani v generacích zpátky nebyly. Také tmavost/světlost a to ne jenom u ebony mutací, ale i u standardů a velvetů.
I činčila vzácnější barvy, ale malá a nevhodná do chovu může být podstatně levnější, než jiná. Nebo velká vzrůstem, ale s horší kvalitou kožíšku. Zkrátka to není jednoduché, naopak velmi relativní.

Ovšem, když si vyberete konkrétní mládě v některé CHS, chovatel vám rád o něm poví první poslední a tím také vysvětlí cenu, jakou ta jedna činčila má.