Drobečková navigace

Úvod > O činčilách > Seznamování a reprodukce činčil > Váha a růst činčilích mláďat

Váha a růst činčilích mláďat

Každý z nás chovatelů kdysi začínal, všichni tedy známe radost i strach a spoustu otázek, které přináší narození prvních vrhů mláďat. Po porodu je začínající chovatel zváží a začne zjišťovat, jak "si stojí" s váhou, jestli nejsou moc malá, druhý a další den se mohou strachovat, že prckové klesají s váhou, pak opatrně sledují přírůstky.
Chtěla bych tady nějak zveřejnit zkušenosti z mého chovu, ale i z chovů jiných mnohaletých chovatelů, aby tu posloužily jako informace pro všechny, kdo teprve začínají, anebo se prostě i po letech zajímají a třeba porovnávají růst svých odchovů s jinými...
Vím, že se tyto informace sice mezi chovateli předávají a není problém zeptat se, ale přece jen veřejně nikde nebývají, protože každý si záznamy vede spíš jen pro sebe. Veřejně už není tak snadné najít nějaký článek na tohle téma.

elliot.jpg 
 
První věc, kterou bych tady začala je posouzení vitality miminka po narození, aneb váha není všechno. Je to jenom jeden z ukazatelů. Když samice porodí, mláďata uschnou a po pár hodinách je kontrolujete, musí miminka sedět, lézt, některá hned i skáčou a lítají. Pokud mládě leží a není schopné vstát, nebo se sice postaví, ale klepe se a zase padá, nemá moc velikou šanci na přežití, spíš úplně minimální, i kdyby mělo dobrou váhu... Naopak někdy přežijí drobečci i nedonošení, pokud mají sílu bojovat - a to jsou právě aktivní mláďata od prvních chvil.
 
Abych dala příklad - kdysi dávno ještě na diskuzním fóru proběhl příběh mláděte, které se narodilo minimálně o 15 dní dříve, než mělo. Ten drobeček vážil naprosto neuvěřitelných 18g (!!!!!). Nicméně když jej majitelka našla, lezl po kleci, dokázal to i na domeček, pil od matky a tvářil se naprosto v pořádku. Toto mládě přežilo a vyrostlo, i když určitě ne do moc velikých rozměrů. Malý bojovník.
 
Naopak v našem chovu se jednou na podzim narodil určitě jen o pár dní dřív malý sameček Ginně, mládě s docela průměrnou váhou 38g (není to nic extra, ale ani nic úplně tragického). Ale strašně slabý - ležel pod matkou, když se mu povedlo vstát a malinko popolézt, klepal se tak, že zase spadl na bok, měl slabé nožky, ocásek, prostě viditelně nezralý. Matka se snažila starat, ale žil jenom dva dny.
 
Z toho je vidět, že ne vždy je váha zcela klíčová. Ale přesto, nízká váha samozřejmě není dobrá, taková miminka je nutno hlídat mnohem víc, než obvykle, dřív případně dokrmovat a někdy to ani tak nezvládnou.
 
 Lizard a Odyssea2.jpg
                            Lizard a Gaia byla malá dvojčata - 35g sameček a 34g samička, žádná hitparáda
 
 žanetka a sina.jpg
                       Žanetka a Sina byla naopak pěkná dvojčata s váhami 52g a 54g, což je pěkný průměr :)
 
 
 
Dočíst se můžete, že váha činčilích mimin se průměrně pohybuje mezi 35-60g. Jako pěkná standardní váha se považuje asi od 40g víc, ideálně mají tak kolem 50g.
 
V našem chovu se narodilo nejmenší mládě s váhou 28g, které ale nepřežilo. Byla to samička z trojčat, kde její dva sourozenci už přišli na svět mrtví nebo polomrtví, ona z nich byla nejmenší. Přesto, že i trochu nabrala a byla aktivní, uhynula po pár dnech. Podle toho, jak celý vrh vypadal, nebylo ani s touto samičkou všechno v pořádku. Pokud by bylo, měla poměrně velikou šanci.
 
Pak se nám narodil jedináček s váhou 30g a to je zatím nejmenší mimino, co jsme i odchovali. Samozřejmě to, že se vám narodí tak malé mládě jako jediné není zrovna potěšující a může to značit, že je třeba samice unavená z odchovů, nebo má nějaký problém. U nás to od rodičů malého samečka byl jediný případ.
 
 espritek.jpg
                                                               Esprit měl porodní váhu 30g
 
Největší váha novorozeněte u nás byla 72g a byl to Emílek, sameček od Ironky. Co vím od ostatních chovatelů, přišla na svět i miminka 74-75g těžká a přežila. Naprosté maximum co jsem se dozvěděla měla dlouholetá chovatelka u mláděte 120g, ale to už opravdu nemohlo přijít na svět přirozenou cestou a taky už bylo mrtvé.

emílek.jpg                               Emil, porodní hmotnost 72g, vypadal po narození jako týden staré mládě
 
Někdy se taky stává, že například ve vrhu dvojčat je jedno skoro 2x větší, než sourozenec (vím o případu 25g a 47g sourozenci) anebo ve vícečetném vrhu jsou některá miminka menší (od jiné chovatelky trojčátka 60g, 60g a 22g). U dvojčátek to ještě jde, ale u větších vrhů je nutno tyhle drobky hlídat a dokrmovat, protože jinak je sourozenci k mlíku nepustí.
 
 
Jak je to s přibýváním miminek?
 
Samička po porodu má kolostrum a pak se jí nalévá plnohodnotné mléko. Někdy to může trvat dva až tři dny a tedy miminka mohou jít s váhou trošku dolů. Bývá to tak o gram, dva gramy většinou, ale taky už nám mládě do druhého dne po narození spadlo o 4g a nic se nedělo.
Důležité ale je, aby po těch dvou až třech dnech už neklesali a začali zase jít s váhou nahoru. Jak rychle a kolik gramů denně přibírají může být různé - může to být první dny třeba jen gram denně nebo i obden, ale neměli by s váhou stát déle než dvě vážení po sobě a nesmí ubývat. Většinou jakmile se matky rozkojí, tak už to jde nahoru i o 4 nebo 5g každé vážení, záleží taky, kolik mláďat je.
A na tom, jak je matka mléčná, ne každá samice utáhne třeba už i trojčata v pohodě, ale měla by. Pokud ne, nebo spíše pokud opakovaně nemá dost mléka, asi bych zvažovala, zda ji v chovu udržovat. Naopak jsou matky, které samy utáhnou i paterčata. To pak je takový chovatelský poklad. :-)
 
 
 
Mláďata je dobré prvních pár dní vážit denně, dokud není jisté, že přibírají. Pro představu vložím pár mých záznamů o miminkách z různých vrhů.
 
 
Vrh *8.2.2014 matka Ronya, otec Oliver
 ori a rebi.jpg
Rebecca -> porodní hmotnost 54g, druhý den 54g, třetí den 55g, čtvrtý den 60g
Orianna -> porodní hmotnost 44g, druhý den 43g, třetí den 45g, čtvrtý den 52g
 
- Ronynky první vrh, jedno miminko bylo trochu menší než druhé, ale žádný extrém, pěkná dvojčata, je tu vidět, že samička neměla žádné potíže s mlékem a třetí den po porodu už miminka začala přibírat
 
 
Vrh *5.4.2014 matka Haneya, otec Oliver
 lemon.jpg
Lemon -> porodní hmotnost 41g, 7 dní 43g, 10 dní 46g, 12 dní 49g
- tento sameček byl Hanejky první a byla nervózní, takže se musela oddělit i s ním do malé klece bez poliček, vážili jsme až po týdnu abychom nestresovali matku, ale dnes bych určitě miminko vážila denně i tak, protože je vidět, že se o něj prvních pár dní moc neuměla postarat, teprve po tom oddělení, když už mu nemohla utíkat, se pořádně chytil a začal růst
 
 
Vrh *16.2.2015 matka Haneya, otec Oliver
 lizi a gaia.jpg
Lizard -> porodní hmotnost 35g, třetí den 34g, čtvrtý den 36g
Gaia -> porodní hmotnost 34g, třetí den 33g, čtvrtý den 35g
- druhý Hanejčin vrh a opravdu dost malá mimina, která šla druhý den zjevně s váhou dolů, třetí den ještě stála a pak už přibrala
- samička Hany dávala docela malá miminka - Lemon 41g jedináček, tato dvojčátka, s Teddym dvojčátka 43g a 41g, jediné větší miminko měla samičku Heidi (na třech dnech 58g)
 
 
Vrh *25.3.2016 matka Ronya, otec Lizard
 lenora.jpg
Lenorka -> porodní hmotnost 44g, druhý den 40g, třetí den 44g, čtvrtý den 48g
- samičku od Rony a Lizíka jsme hlídali, protože mamina musela podstoupit cestu an kliniku a injekce pro znovunastartování porodu - je vidět, že ten den asi moc nekojila, protože samička spadla o čtyři gramy za den, ale potom už bylo všechno v pořádku a malá začala přibírat hezky (nebyla jedináček, ale sourozenec v matce zemřel)
 
 
Vrh J *17.8.2018 matka Sylvie, otec Teddy
 jonyjony.jpg
Jonáš -> porodní hmotnost 56g, třetí den 58g, čtvrtý den 60g, šest týdnů 234g
Jonatán -> porodní hmotnost 55g, třetí den 57g, čtvrtý den 60g, šest týdnů 218g
- první děti Sylvie, krásná vyrovnaná a tak akorát velká dvojčata, kluci nejspíš s váhou na druhý den ani dolů nešli a krásně přibírali, jsou dost vyrovnaní i nyní
 
 
Vrh M *15.10.2018 matka Gabča, otec Loki
 mína.jpg
Mína -> porodní hmotnost 61g, druhý den 60g, třetí den 63g, čtvrtý den 69g, pátý den 73g, šestý den 76g, 7 dní 81g, 8 dní 86g, 9 dní 88g, 10 dní 93g, 11 dní 97g, 12 dní 101g, 13 dní 103g, 14 dní 107g, 15 dní 110g, 16 dní 115g, 17 dní 118g, 18 dní 119g, 19 dní 123g, 20 dní 126g, 22 dní 129g, 24 dní 132g, 27 dní 146g, 10 týdnů při prodeji 359g
- Miňulka má nejdelší a nejpodrobnější záznamy, matka musela na broušení zubů na cca třech týdnech miminka, ale ani to není vidět, protože o mléko nepřišla a malá pořád vzorně přibírala a měla moc pěknou váhu, už i tu porodní
 
 
Vrh O *7.2.2019 matka Gabča, otec Loki
 orin oly.jpg
Orin -> porodní hmotnost 47g, třetí den 47g, čtvrtý den 49g, pátý den 51g, 10 dní 61g, 1 měsíc 133g
Olympie -> porodní hmotnost 44g, třetí den 42g, čtvrtý den 43g, pátý den 43g, 10 dní 47g, 1 měsíc 86g
- u nejmladšího Gábiny vrhu je vidět rozdíl mezi samečkem, který přibíral od začátku standardně (sedmý den byla matka dokonce v narkóze a o mléko naštěstí opět nepřišla), a mnohem slabší samičkou, která za ním začala zaostávat hned od začátku a nakonec na třech měsících věku uhynula, nejspíše nějaká vrozená vada.
 
 
Vrh R *27.2.2019 matka Světla, otec Peppa
 raduna a romi.jpg
Radegast -> porodní hmotnost 50g, druhý den 49g, třetí den 52g, pátý den 57g, šestý den 61g
Romantika -> porodní hmotnost 48g, druhý den 47g, třetí den 50g, pátý den 54g, šestý den 58g
- Světlušky první děti v naší CHS, vrh jak má být, velikostně vyrovnaní, na druhý den o gram dolů, pak se mléko nalilo a to vydatně a miminka jedou nahoru


Když je jedno, nebo dvě miminka, tak většinou žádný problém nebývá, pokud má matka mléko a mláďata jsou v pořádku. Takto málopočetné vrhy se taky rodí nejvíce. U nás například Sunny porodila 18 vrhů (za deset let života, ne všechny ale odchovala a ne všechny byly živě narozené - přece jen začátky, mnoho chyb, zdaleka ne tak kvalitní krmivo, jako mají holky teď...) a z toho nebylo ani jednou víc miminek, než dvě.
 
Jestli se dispozice rodit vícečetné vrhy dědí nevím. Grace například měla několikrát trojčata, její matka je neměla nikdy. Ale myslím si, že bude hrát roli výživa, protože teď jsme na tom tak o 200% líp, než kdysi v začátcích, máme pro holky mléčné granule, lepší druhy krmiva, víc bylinek a všeho.
 
Trojčata se u nás narodila několikrát - poprvé je porodila Ginna a byla by je i odchovala, ale jednomu mláděti na dvou týdnech vyhřezlo střívko a muselo se utratit. Podruhé se narodila tři miminka Smajle, její první, ale jedno už bylo mrtvé. Potřetí to bylo opět u Smajliny, živá trojčátka (50g, 43g a 47g), ale tehdy ještě byla v kleci i Taylee a asi kvůli tomu dvě miminka do rána uhynula, byť nebyla přímo zakousnutá...
Další trojčata pak dvakrát porodila Grace, měla je Světluška, Saša, znovu a úspěšně Smajla, Fína, Helga, Ina, Brienne a další, zkrátka tři miminka vevrhu už pro nás dnes nejsou nic vyjímečného.
 
 
Vrh K *23.8.2018 matka Grace, otec Kaaja
 trojčatak.jpg
Korri -> porodní hmotnost 43g, 5 týdnů 161g, 7 týdnů 209g, dva měsíce 253g
Kooki -> porodní hmotnost 46g, 5 týdnů 154g, 7 týdnů 195g, dva měsíce 238g, 9 týdnů 250g
Kass -> porodní hmotnost 49g, 5 týdnů 183g, 7 týdnů 236g, dva měsíce 262g
- první Gracein vrh, miminka byla váhově vyrovnaná, pak ale rostlo každé trochu jinak rychle, celkově ale prospívali všichni tři
 
 
Vrh P *24.2.2019 matka Grace, otec Kaaja
 trojkyp.jpg
Pixar -> porodní hmotnost 53g, čtvrtý den 61g, pátý den 65g, 2 týdny 79g
Pelerina -> porodní hmotnost 52g, čtvrtý den 56g, pátý den 62g, 2 týdny 72g
Playboy -> porodní hmotnost 49g, třetí den 50g, pátý den 55g, 2 týdny 68g
- druhý vrh má Grace s vyššími váhami než první a miminka taky rostou každé jinak rychle, ale není to zatím tak markantní
- Grace není nijak veliká samička, měla před zařazením do chovu 564g a trojčata jí dávají dost zabrat, Kaaja taky není veliký, takže u mimin v porovnání s miminky třeba od Inexis je prostě menší vzrůst (Inexis má 660g a teď už možná víc, její partner 641g)
 
 
No a naše první čtyřčata - tam už je sledování váhy opravdu důležité. Čtyři mláďata u nás rodí zatím jenom Inexis...
 
Vrh Q *26.2.2019 matka Inexis, otec Nico
 čtyřčata.jpg
Qvalita -> porodní hmotnost 53g, třetí den 56g, čtvrtý den 58g, šestý den 66g, sedmý den 70g, osmý den 75g, devátý den 83g
Quentin -> porodní hmotnost 52g, třetí den 55g, čtvrtý den 60g, šestý den 60g, sedmý den 60g, osmý den 63g, devátý den 65g
Quickstep -> porodní hmotnost 51g, třetí den 51g, čtvrtý den 51g, šestý den 53g, sedmý den 54g, osmý den 55g, devátý den 58g
Qvartus -> porodní hmotnost 50g, třetí den 49g, čtvrtý den 51g, šestý den 57g, sedmý den 59g, osmý den 59g, devátý den 62g
- co k tomu říct, na čtyřčata úctyhodné váhy a matka musí mít mléka pro regiment, pomoc potřebovala minimálně a teď už všichni rostou hezky, jinak je vidět, že se dvě mimča s váhami prohodila a taky že některé dny stáli různě na váze, plus samička má oproti bratrům veliký náskok
 
Vícečetný vrh jsme (naštěstí) neměli a snad ani nebudeme mít, protože je to sice krásné, vidět tolik miminek skákat po kleci, ale ten strach o ně, aby všichni přibývali, dostali se k matce, ta měla dost mléka...
 
Doufám, že naše záznamy budou pro někoho zajímavé a nápomocné při odchovech vlastních vrhů malých činčilek.